Stowarzyszenie Hospicjum Św. Wincentego a’Paulo w Słubicach
– Hospicjum Domowe św. Wincentego a’Paulo –

Obszar działania: Powiat Słubicki

Zakres działalności: Udzielamy świadczeń w Hospicjum Domowym (patrz: statut hospicjum)

Zarząd (kadencja od 06.2015):

Przemysław Szewieliński – Prezes Zarządu

Danuta Kudrelek – wiceprezes

Waldemar Borkowski – Skarbink

Krystyna d’Huet – Sekretarz

Dorota Moraczyńska – Członek Zarządu

Kapelan Hospicjum: ks. Dominik Palkij CM

Dodatkowe informacje:

• Organizowanie szkoleń dla wolontariuszy
  • Wspieranie duchowe chorych i członków ich rodzin
  • Propagowanie idei wolontariatu w środowisku lokalnym
  • Bezpłatna pomoc prawna dla chorych i ich rodzin

Historia hospicjum:

Stowarzyszenie Hospicjum Św. Wincentego a’Paulo w Słubicach powstało w sierpniu 2010r. Biuro hospicjum znajduje się przy parafii p.w. N.M.P. Królowej Polski przy ul. 1 Maja 31.

Istniejemy po to, aby pomagać chorym dotkniętym chorobą nowotworową i członkom ich rodzin. Nasza pomoc polega głównie na:

– wypożyczaniu sprzętu specjalistycznego; posiadamy łóżka specjalistyczne, wózki inwalidzkie, balkoniki i laski;

– uczeniu oraz pomaganiu rodzinie w pielęgnacji chorego;

– organizacji opieki medycznej w domu chorego; wśród wolontariuszy hospicjum jest lekarz anestezjolog, pielęgniarki po kursie z zakresu opieki paliatywnej i specjalista z zakresu rehabilitacji;

– wsparciu duchowym chorego i jego najbliższych.

Podopieczny hospicjum oraz członkowie jego rodziny mogą skorzystać z bezpłatnej pomocy prawnej. Obecnie hospicjum liczy 15 członków i 10 wolontariuszy.

Organizujemy wewnętrzne szkolenia dla wolontariuszy z zakresu pielęgnacji chorego oraz wolontariatu w hospicjum domowym. Rozpoczęliśmy współpracę z gimnazjum, szkołami i przedszkolami ze Słubic oraz z innymi lokalnymi organizacjami pozarządowymi. Nawiązaliśmy także współpracę z mediami lokalnymi, by za ich pośrednictwem propagować ideę wolontariatu hospicyjnego w środowisku lokalnym. Wśród naszych medialnych partnerów znajdują się: Słubicki Portal Informacyjny slubice24.pl oraz telewizja Horyzont TV Słubice.

Media o nas:
artykuł prasowy Gość Niedzielny Zielona Góra nr 06/2011 – str. IV-V